Witam, może nie odpowiem na to pytanie bo temat jest zbyt obszerny. Postaram się opisać najważniejsze cechu przecinarek i to mam nadzieję naprowadzi Was na dobry trop :)

     Elektryczna przecinarka do glazury to urządzenie do cięcia na mokro z silnikiem ulokowanym pod stołem lub nad stołem.
Te pierwsze maszyny są zazwyczaj lekkie z niewielkimi blatami. Łatwo sie je transportuje i przewozi. System chłodzenia w tych maszynkach polega na napełnieniu wodą miski zlokalizowanej pod tarczą diamentową. Z chwilą włączenia tarcza jest zanurzona w wodzie i obracając się ochładza sie i jednocześnie płucze. Wadą tego rozwiązania jest wylewanie sie wody, która podczas obrotu tarczy diamentowej spłynie na blat. Dzieje się tak, dlatego że w tych maszynach pojemniki na wodę są zawsze mniejsze od blatu. kolejną ich wadą jest mniejsza precyzja cięcia. Trzeba nabrać praktyki, aby równo prowadzić płytkę.
Przecinarki do glazury z silnikiem umieszczonym pod stołem są o wiele tańsza od modeli z górnym silnikiem i z tego względu są częściej kupowane.

 


      Jedną z takich maszyn jest przecinarka do glazury DED 7701. Przeznaczona do prac hobbystycznych lub profesjonalnych o niewielkim natężeniu pracy. Moc silnika 450 wat, napędza tarczę diamentową o średnicy 180 mm. Klasa wodoszczelności umożliwia na bezproblemową pracę z wodą. Uchylny stół umożliwia na ukosowanie płytek. W przypadku cięcia gresu trzeba dokupić specjalną tarczę do gresu, bo ta dostarczona z przecinarką jest przeznaczona do płytek szkliwionych.
Maszyny z górnym silnikiem są przeznaczone do prac profesjonalnych. Zależnie od wymiaru stołu można ciąć płytki metrowe, i dłuższe ( modele DED 7824, Rubi DS-250-1300). Chłodzenie wodą przebiega podobnie jak na frezarkach czy tokarkach. Pompa umieszczona w korycie znajdującym sie pod stołem, pompuje wodę do dyszy umieszczonej przy tarczy. Taki system chłodzenia jest najlepszy.

      Prowadnica, na której znajduje się silnik z tarczą ma możliwość pochylania się. Można, więc ukosować. Profesjonalne maszyny maja w większości wypadków solidne silniki, dobrej jakości pompy, i bardzo dobrze dobrany układ prowadnica rolki. Zapewnia to długą i bezproblemową pracę.


      Przecinarka do płytek Dedra DED 7827 jest dobrym wyborem dla firm ceniących jakośc i zwracających uwagę na cenę. Posiada sztywną ramę i dobrze dopasowaną prowadnicę. Silnik o mocy 800 wat pozwala na cięcie wszystkich fliz do grubości 1 milimetra. Aluminiowy stół pomieści płytki do długości 650 mm. Maszyna ma możliwość cięcia pod kątem dzięki przykładnicy kątowej i ukosowania po obróceniu silnika z prowadnićą. Tak jak większość maszyn Dedra jest wyposażona w tarczę do płytek szkliwionych. Jeżeli Planujemy ciąć płytki gresowe to trzeba samemu dokupić odpowiednią tarczę. Zaletą tej przecinarki jest niewątpliwie cena, do jakości.

    Inna maszyna warta opisania to w pełni profesjonalna przecinarka do płytek DC-250. Została specjalnie zaprojektowana do cięcia gresu porcelanowego, fliz i innych materiałów budowlanych. Bardzo wydajna z silnikiem 1,1kW z wyłącznikiem termicznym. Posiada stół z składanymi nogami do łatwiejszego transportu. Cięcie pod kątem ułatwiają: precyzyjna przykładnica i listwa z podziałką umieszczona na stole. Silnik z głowicą umieszczony jest na szczelnych łożyskach i doskonale współdziała z prowadnicą, którą można pochylić do ukosowania.