Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cześć
     Numeratory to narzędzia do znakowania maszyn, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, nieprzekraczającej twardości w skali Brinela 180 HB. W sprzedaży można spotkać wiele znaczników przeróżnych producentów. Od najtańszych do markowych. Czołowym liderem jest tutaj niemiecka firma GRAVUREM z ponad 50-cio letnim doświadczeniem. Zajmuje czołowe miejsce w produkcji przyrządów do znakowania, w tym numeratorów.
W swojej ofercie ma kilkanaście artykułów:

 1. Sztandarowy ich produkt: znaczniki Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
 2. Znaczniki punktowe.
 3. Znaczniki zaokrąglone.
 4. Numeratory wielokrążkowe.
 5. Numeratory automatyczne.
 6. Numeratory specjakne na indywidualne zamówienie klienta.

     Znakowanie odbywa się poprzez kontrolowany zgniot przedmiotu znakowanego o ustalonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać 800 N/mm2. Zalecana siła to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą pracę tymi narzedziami. Znakowanie w praktyce odbywa się poprzez uderzenie młotkiem w pojedynczy znacznik. Trzeba pamiętać, że numerator opieramy o element znaczony pod kątem 90o. Taka pozycja sprawi, że wgnieciony znak będzie miał zarys jednakowy na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba wypróbować na niewidocznej powierzchni jaki będzie rezultat znakowania.
Wielkość znaczników podaję się w mm. Często nie wiadomo jak zmierzyć i dobrać znacznik. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki mierzy się na wierzchołkach. Wobec tego szerokość wybitego znaku będzie zależała od wymiaru numeratora (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).


     Znaczniki Gravurem wykorzystuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, ramach stalowych, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Ważnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. Przeważnie elementy oznakowane wytworzone są z mosiądzu i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
Najczęściej sprzedawanym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli dla przykładu wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 poprawną na materiale oznakowanym. Wielkości zaczynają się od 2mm a kończą na 12mm. Pamiętajmy o sile docisku, inna będzie w znacznikach 4mm a inna 10mm. W praktyce dobrze mieć z 3 wagi młotków: 200g, 400g i powiedzmy 600g.
W opisie produktu mamy:

 1. Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
 2. Wymiar znacznika literowego czy cyfrowego.
 3. Twardość części znakującej znacznika - 58-61 HRC.
 4. Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
 5. Przekroju i długości podanej w mm.
 6. Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.

     I teraz na koniec, wybierając firmę Grawurem macie Państwo pewność, że produkt jest wysokiej jakości, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.