Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przybory pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie odnosić się do poziomic i stalowych liniałów.
W aktualnych czasach intensywnego rozwoju techniki i technologii, pomimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna części o jednakowych wymiarach nie jest do końca możliwa. A to dla tego, że maszyny, linie produkcyjne nie są super precyzyjne także jak narzędzia skrawające czy szlifujące.
Dla tego projektant ustala, w jakich ramach mogą się mieścić faktyczne wymiary gotowego wyrobu, innymi słowy precyzuje w dokumentacji tolerancję. Pracownik wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, używa różnych narzędzi pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.
Wzorzec pomiarowy jest to moduł stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę wiadomej wielkości z uznaną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w komplet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o sprecyzowanej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzór długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 500mm.
Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że posiadają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny przeznaczony do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy podniesieniu czułości odczytywania, dopasowywania wskazań lub redukcji błędów pomiaru. Stanowią one bardzo rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem skierować uwagę na poziomice, które należą do instrumentów pomiarowych. Na ogół są to aluminiowe profile z zmonitowaną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza.

https://domtechniczny24.pl/poziomica-alum-s%C5%82owik-200-cm-typ-p00-.html 

Są zazwyczaj tak jak ta w linku wykonane z profila o ciężarze 650 g/m, z wklejoną na epoksydzie libelą akrylową, o dokładności: 0,029o = 0,5 mm/m.

Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do ustalania poziomu lub pionu. Ustalanie to nie jest zbyt dokładne, z tego względu wykorzystywane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowniczych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice wyrabiane są w różnych klasach, najczęściej zwracamy uwagę na wymiar profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są bardziej wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy. Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do wyznaczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku zestawienia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli zamienimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają rozliczne zasięgi i mogą być używane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W wypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga posiłkowego odbiornika, dlatego że laser przy dużych odległościach przestaje być widoczny przez człowieka.