Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Witam
Elementarnym urządzeniem pomiarowym w zakładzie jest suwmiarka analogowa. Służy do pomiarów zewnętrznych: grubości, szerokości itd., wewnętrznych i do pomiaru głębokości, pod warunkiem że ma głębokościomierz. Występuje w wielu rodzajach:
Suwmiarka uniwersalna, głębokościomierz, suwmiarka traserska z jedną szczęką krótsza lub z wymiennym rysikiem do trasowania, suwmiarka do pomiaru spoin w spawalnictwie, suwmiarka specjalna do tarcz hamulcowych i do bębnów hamulcowych, suwmiarka trójpunktowa. Generalnie w wszystkich wcześniej wymienionych zastosowana jest skala noniusza podstawowa i dokładna. Do tego trzeba jeszcze wspomnieć że suwmiarki z noniuszem analogowym występują w wersji pomiarowej z dokładnością do 0,05 mm (to te najbardziej popularne) i z dokładnością do 0,02 mm.
Występują dalej suwmiarki zegarowe z tarczą zegarową z dokładnością pomiaru od 0,02mm do 0,01 mm i suwmiarki z odczytem elektronicznym z dokładnością do 0,01mm.

Suwmiarka stalowa 300 mm

Składa się ona  z dwóch podstawowych części: stałej z podziałką milimetrową na dole i niekiedy calową na górze. I przesuwnej, z naniesioną skalą specjalną, dokładną.

Aby dokonać pomiaru musieć ująć suwmiarkę (wersja dla praworęcznych) prawą ręką za część nieruchomą a kciuk położyć na dźwigni suwaka ruchomego ustalającego położenie przesuwnej szczęki.
Następnie mierzony element wkładamy między szczęki pomiarowe, dociskamy kciukiem. I odczytujemy wymiar na noniuszu suwmiarki. Pełny wymiar milimetrowy mamy na skali stałej a wymiar dokładny ( po przecinku) na skali dokładnej. Wymiar dokładny to ten, w którym kreski noniusza dokładnego łączą się z kreską noniusza stałego.

Suwmiarki zegarowe mają listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy połączony z zębatką listwy. Przesuwając ruchomą szczęką przesuwamy jednocześnie zegar i podobnie jak w wypadku noniusza dokładny wymiar odczytujemy z skali zegara, a milimetrowy ze skali stałej suwmiarki.
Odczyt pomiaru: główna skala wskazuje pełną liczbę milimetrów, zaś czujnik zegarowy wskazuje setne części milimetra.

Takiego pomiaru zdołają dokonać tylko jednostki z dobrym wzrokiem, jeżeli plusy lub minusy to, sensownym wyjściem jest suwmiarka elektroniczna.
Suwmiarki elektroniczne można podzielić na:
Tanie chińskie, które za każdym razem podają inny wymiar, lub po krótkim okresie użytkowania tak zaczną robić. Są dobrym wyjściem do zakładu gdzie nie musimy dokonywać precyzyjnych pomiarów, a dokładność 0,1 nam wystarcza
Przyzwoite markowe z świadectwem jakości lub świadectwem kalibracji. Cena w dużym stopniu większa ale mamy pewność powtarzalności wymiarów.
Źródłem zasilania suwmiarki jest bateria, jeżeli jest ona wyczerpana to odczyty będą błędne. Z tego względu przed pomiarem powinniśmy dokonać kilkukrotnego pomiaru tego samego detalu jeżeli odczyty są jednakie to można spokojnie dokonywć pomiarów. Jeżeli różne to na początku wymieniamy baterię, jeżeli to nie pomoże to trzeba wysłać do serwisu.
I na koniec sprawa temperatury pracy i wilgotności. Elektronikę używamy w temperaturze 15 - 25 stopni na plusie i niewielkiej wilgotności, pamiętajmy by nie wnośic jej z pomieszczeń zimnych do ciepłych o dużej wilgotności. Skroplona para może uszkodzić część elektroniczną.
To tyle pozdrawiam i życzę właściwych pomiarów.