Dzień dobry
W czasie pracy czasami zachodzi konieczność wiercenia w materiałach mieszanych, otwory w metalowej futrynie, za którą jest beton. Jest to najgorszy z możliwych połączeń materiałów stal i beton. Firma Bosch skonstruowała jakiś czas temu wiertło CYL-9 Multi Construction, którym można wykonywać takie otwory.
Wiertło to nadaje się prawie wszystkich materiałów używanych przy wykańczaniu wnętrz, np. do betonu, muru, cegły, eternitu, lekkich materiałów budowlanych, laminatów, ceramiki, a przy odrobinie wprawy do gresowych o niskiej klasie twardości, drewna, plastiku, blach metalowych oraz mosiężnych.
Wiertło CYL-9przeznaczone jest do niskoobrotowej obróbki bezudarowej np. na wkrętarkach. W odróżnieniu jednak od konkurencji i pierwszych wersji nadaje się również do wiercenia z użyciem udaru. Z tym zastrzeżeniem, że nie w ekstra twardych materiałach. Czyli w siporexie tak a w betonie o wysokiej klacie B30 nie.

https://domtechniczny24.pl/wiert%C5%82a-do-betonu-multi-construction-bosch.html

Budowa wiertła umożliwia na skrawanie metali cienkościennych, tworzyw i drewna. Trzeba jednak pamiętać, że wiertła te nie są skonstruowane do wiercenia w stali.

Wiercenie to jest możliwe, ale stosować je trzeba, jako opcję. Płytka wytworzona z trwałych węglików spiekanych o najdrobniejszych ziarnach. Geometria ostrza została tak opracowana, aby powiązać możliwość skrawania i wiercenia z lekkim udarem. Wieloostrzowy szlif z charakterystycznym ścinem gwarantuje precyzję wiercenia. Istotny wpływ, na jakość CYL-9 ma metoda lutowania płytki i szlifowanie po lutowaniu. Gwarantuje ono centryczność wiertła, minimalizuje bicie i co za tym idzie wydłuża żywotność.

Kolejna ważna sprawa to wzmocniony rdzeń wiertła, otrzymano to poprzez dodanie dodatkowej spirali w rowku. Zmniejszono przez to prześwit i rowka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wiertło Multi Construction przeznaczone jest do obróbki z wolnymi obrotami to nie będzie to miało istotnego wpływu na ilość odprowadzanego urobku.
Wiertło dla rozróżnienia ma kolor niebieski z metalicznym szlifem.