Podstawowe wiadomości o frezowaniu drewna frezarkami górnowrzecionowymi.

Frezowanie obok procesu toczenia i wiercenia jest jedną z najpowszechniejszych form obróbki wiórowej. Przeznaczenie tej obróbki to przede wszystkim obróbka powierzchni płaskich (płaszczyzn), rowków, powierzchni kształtowych, wpustowych i kopiowaniu zarysów.

Frezowanie wykonywane jest obrotowymi narzędziami wieloostrzowymi (frezami) na maszynach nazywanych frezarkami.
W większości odmian frezowania ruchy posuwowe są prostoliniowe lub kszywoliniowe – realizuje je przedmiot obrabiany w przypadku frezarek stacjonarnych dolnowrzecionowych lub obrabiarka w przypadku frezarek górnowrzecionowych. Te ostatnie będą tematem niniejszego tekstu.
Natomiast ruch roboczy (obrotowy) wykonywany jest przez frez trzpieniowy.

Rodzaj pracy wykonej na frezarce górnowrzecionowej zależy od typu zastosowanego narzędzia. Rozróżnia się frezowanie obwodowe, w którym frez skrawa ostrzami leżącymi prostopadle do osi wrzeciona i frezowanie czołowe, w którym frez obrabia ostrzami położonymi równolegle do osi wrzeciona.
Ze względu na bezpieczeństwo na frezarkach górnowrzecionowych praca odbywa się jedynie przeciwbieżnie (kierunek ruchu posuwowego jest przeciwny do kierunku ruchu roboczego).
W ciągu przeciwbieżnego frezowania drewna, lepiej kontrolujemy prowadzenie materiału po łożysku lub wzdłuż prowadnicy. Ostatecznie uzyskujemy lepszą jakość powierzchni i minimalizujemy niebezpieczeństwo odbicia freza.

Najczęstrzą czynnością jest krawędziowanie. Zależnie od kształtu freza uzyskujemy różne kształty: wypukłe i wklęsłe łukowe, fazowanie 45o, kształtowe ozdobne. Frezy do krawędzi wyposażone są najczęściej łożysko oporowe, które możemy prowadzić zarówno po krawędziach prostych jak i krzywoliniowych. Jedną z odmian krawędziowania jest potrzeba osiągnięcia estetycznego wyglądu połączenia części konstrukcji [łączonych|montowanych} prostopadle i równolegle. Jeżeli brzegi zostaną „na ostro” to po sklejeniu części możemy zauważyć niedokładności pasowania.
Rozwiązaniem jest wykonanie delikatnych zaokrągleń krawędzi. W efekcie otrzymamy estetyczne połączenie.
Szerokość fazowania zależy od głębokości wysunięcia freza.

Do innych operacji należą:
- frezowanie rowków frezami palcowymi.
- wyrównanie po okleinowaniu stosujemy frez do wyrównania oklein z dużym łożyskiem
- wykonywanie połączeń typu T. Frez do połączeń składa się z trzpienia, dwóch frezów tarczowych, łożyska oporowego i nakrętki blokującej.

Frezy do frezarek górnorzecionowych wykonane są z węglików spiekanych o różnych kształtach, rzadziej z stali HSS. Takie rozwiązanie zapewnia najdłuższą żywotność frezów. Wynika to z prostego faktu. Drewno jest słabym przewodnikiem ciepła a więc w niewielkim stopniu absorbuje ciepło powstające podczas skrawania. Dochodzi wtedy do znacznego rozgrzania się ostrzy skrawających. Dodatkowo częstym przypadkiem jest przypalanie drewna.

Wymieniony fakt warunkuje również parametry skrawania:
- należy stosować wyłącznie ostre narzędzia.
- stosować możliwie duże prędkości skrawania i szybki posuw.
- stosować wymuszone odprowadzanie wiórów przez podłączenie odkurzacza, {spowoduje to ruch powietrza i chłodzenie freza.

Następnym ważnym elementem jest prawidłowe zamocowanie materiału obrabianego i freza. Obrabiane detale mocujemy na stabilnym stole przynajmniej w 2-3 punktach. Trzeba pamiętać aby wykorzystane ściski nie ograniczały pracy frezarki. Podstawa frezarki powinna bez problemu przesuwać się po materiale obrabianym lub po szynach.
Mocowanie freza. Frezy do frezarek górnowrzecionowych mocuje się w tulejkach zaciskowych dokręcanych nakrętką ( najczęściej jest to średnica 8 mm, żadziej 6 i 12mm).W większości frezarek jest system zatrzymania wrzeciona, znacznie ułatwiający odkręcanie nakrętki. Frezy do zaokrąglania trzeba wsunąc przynajmniej na głębokość tulejki mocującej, zazwyczaj jest to 15 mm. Informacje ze strony http://domtechnika24.pl/

Powyższe informacje powinny wprowadzić każdego w kwestię frezowania drewna frezarkami górnowrzecionowymi. I jeszcze uwaga proszę zapoznać się z instrukcją dodaną do maszyny. Powinno być tam wyraźnie przybliżone jak regulować głębokości frezowania na zderzakach i trzpieniu wskazującym.

Pozdrawiam

Nowa konstrukcja młota udarowego z zasilaniem 36V.

gbg 36 vf

Wydajność urządzenia sieciowego – pojemność akumulatora wystarcza do wywiercenia maks. 160 otworów (6 x 40 mm w betonie C30/37).
Optymalne narzędzie do pracy w pomieszczeniach.
Dzięki wadze wynoszącej zaledwie 2,9 kg idealny do prac wymagających trzymania urządzenia nad głową
Młot udarowy Bosch GBH 36 VF-li posiada pneumatyczny mechanizm udarowy.
Optymalny zakres wiercenia 4 - 12 mm w betonie (maks. 18 mm)
Innowacyjne akumulatory CoolPack gwarantują optymalne odprowadzanie ciepła, wydłużając żywotność nawet o 100 % (por. akumulatory litowo-jonowe bez obudowy CoolPack)
Czas pracy dłuższy o ponad 50 % dzięki zastosowaniu nowych akumulatorów o pojemności 2,0 Ah (por. 36 V/1,3 Ah)
Brak efektu pamięci: akumulator można doładować w dowolnej chwili, nie ryzykując uszkodzenia ogniw
System elektronicznej ochrony ogniw ECP (Electronic Cell Protection): chroni akumulator przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem ogniw
Bosch Hyper Charge: dzięki szybkiemu ładowaniu akumulatory są naładowane w 75 % już po upływie połowy czasu ładowania
Silnik EC firmy Bosch, bez szczotek: kompaktowy, lekki i absolutnie bezobsługowy
Niemęcząca praca dzięki funkcji Bosch Vibration Control

Więcej o zmianach na stronie:

http://blog.domtechniczny24.pl/2017/08/09/zmieniona-konstrukcja-akumulatorowego-mlota-gbh-36-fv-li-plus/

Dane:

Wydajność nominalna: 430 W
Energia udaru, maks.: 1,8 J
Liczba udarów przy nominalnej prędkości obrotowej: 0 – 4.850 min-1
Nominalna prędkość obrotowa: 0 – 1.500 min-1
Napięcie akumulatora: 36 V
Pojemność akumulatora: 2 Ah
Ciężar włącznie z akumulatorem: 2,9 kg
Długość: 297,0 mm
Szerokość: 83,0 mm
Wysokość: 207,0 mm
System montażu narzędzi: SDS-plus
Zakres wierceń:
Średnica wiercenia wiertłami do młotów w betonie: 4 – 18 mm
Optymalny zakres wiercenia wiertłami do młotów w betonie: 4 – 12 mm
Maks. średnica wiercenia w stali: 13 mm
Maks. średnica wiercenia w drewnie: 30 mm

Witam
Cęść druga - bruzdownice Bosch
Tak jak opisałem wcześniej Bosch wytwarza 3 modele Bruzdownic.
I tak pierwsza bruzdownica GNF 20 CA ma najmniejszy silnik o mocy zaledwie 900 W. Jej atutami są na pewno duża prędkość obrotowa (9300 obr./min), która przekłada się na dużą wydajność pracy i cena. Trzeba jednak pamiętać, że maszyna ta nie jest demonem siły i dopasowany jest w głównej mierze do cięcia w miękkim materiale (np. ceramika, silikaty, tynki) na niewielkich głębokościach. Sprawdzi się w cięciach wykonywanych na suficie, bo jej masa to zaledwie 3,4 kg.
Kolejny model GNF 35 CA ma już mocniejszą jednostkę napędową 1400 W. Jeśli dodamy, że jej optymalna prędkość obrotowa w porównaniu z najmniejszym modelem jest taka sama, to możemy spodziewać się dużej efektywności cięcia, nawet w twardym materiale (np. beton). Jest to średniej klasy bruzdownica, której najmocniejszym punktem jest {uniwersalność|wszechstronność.


Bosch GNF 65 A jest w opisanej trójce najmocniejszym elektronarzędziem. Jego sercem jest silnik o mocy aż 2400 W. Choć sprzęt ten nie jest zbyt szybki (5000 obr./min), to jego najmocniejszą stroną jest potężny zapas momentu obrotowego. Oznacza to, że narzędzie to będzie w stanie pociągnąć dwie tarcze nawet w najtwardszym betonie czy kamieniu. Trzeba jednak pamiętać, że do pracy z nią nie można być słabym cherlakiem – 8,4 kg masy żąda od operatora posiadania znacznej siły, czyli jak mawia popularny koksu nie ma lipy.
Bruzdownice Bosch dobrane są do obsługi pary. Dzięki temu za jednym przejazdem urządzenie wykonuje dwa równoległe cięcia. Tarcze diamentowe mocuje się na wrzecionie za pomocą tradycyjnych nakrętek M14, a ustawiane rozstawu tarcz to zastosowanie odpowiedniej ilości pierścieni dystansujących. Użytkownik może ustawiać szerokość rowka w zakresach 3-23 mm (GNF 20 CA), 3-39 mm (GNF 35 CA) i 3-40 mm (GNF 65 A).


Od średnicy tarcz w bruzdownicach zależy bezpośrednio maksymalna głębokość cięcia. I tak dla modelu GNF 20 CA (115 mm) jest to 0-20 mm, dla GNF 35 CA – 0-35 mm i dla GNF 65 A – 20-65 mm. Jak widać, różnice w potencjale bruzdowania między najmniejszą na największą maszyną jest znaczne. Najbliższy notkę będzie o bezpieczeństwie pracy z bruzdownicami.

Dzień dobry
    Firma Bosch wprowadziła na polski rynek zasilany akumulatorem klucz udarowy Bosch GDX 18 V-EC z wielofunkcyjnym uchwytem osprzętowym w standardzie 1 i 1 cala. Z zapewnień Boscha dowiadujemy się, że klucz udarowy będzie o 100% bardziej żywotny, niż analogiczne zakrętarki z silnikami szczotkowymi. Bezszczotkowe silniki EC powodują również, że elektronarzędzie jest dużo lżejsze i bardziej kompaktowe.
Praca przebiega dwuetapowo, na początku jest realizowane płynne odkręcanie lub dokręcanie bez obciążenia. Mechanizm udarowy załączy się po zatrzymaniu śruby lub wkręta i będzie do tej pory realizował pracę z wykorzystaniem udaru.
      Klucz jest zasilany z akumulatora o pojemności 4,0 Ah, do dyspozycji mamy dwie sztuki. Dla przykładu podam, że z jednego może wkręcić około 470 wkrętów 6x65 mm w miękkim drewnie. Czyli o 40% więcej niż modele z silnikami szczotkowymi. Układ silnik - przekładnia sprawia, że klucz udarowy jest niezwykle wszechstronny i nadaje się do prac w materiałach miękkich - drewno i twardych - stal.
Klucz udarowy GDX 18 V-EC został tak zaprojektowany, że pracuje bez odrzutu. Ma to dostrzegalny wpływ na komfort pracy, zwłaszcza przy dokręcaniu, tzw. twardym z wysokim momentem obrotowym. Mamy do dyspozycji dwa rodzaje mocowania kluczy na zewnętrzny kwadrat 1/2 cala i wewnętrzny sześciokąt do bitów 1/4 cala. Zastrzeżony system docenią wszyscy ci, którzy wykonują mieszane prace z użyciem kluczy nasadowych i bitów z mocowaniem 1/4".


    Kluczowym układem w tym systemie mocowania jest 3 stopniowa regulacja momentu obrotowego Power Control. Jest to nader istotne przy stosowaniu osprzętu 1/2" - 1/4". W przypadku odkręcania i dokręcania z użyciem nasadek 1/2 możemy kożystać z maksymalnego momentu obrotowego 185 Nm. Pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub max. M16. Jednak w przypadku bitów 1/4" taka siła obrabiała by nam gniazda wkrętów lub zrywała bity. Dlatego system Power Control pozwala bezpiecznie dostosować moment obrotowy do naszych potrzeb. Należałoby zapoznać się z tabelką poglądowych wytrzymałości śrub zależnie od przekroju i klasy śruby, czasu dokręcania i typu połączenia: twarde, sprężyste czy miękkie.
    Klucz GDX ma długość 158 mm i z akumulatorem 4,0 Ah waży 1,7 kg. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na komfortową pracę w miejscach niedostępnych i na wysokości. Każdy, kto pracował wkrętarką nad głową i wkręcał lub odkręcał kilkaset śrub lub wkrętów będzie wiedział, o czym piszę.
Pomagają w tym również trzy diody umieszczone w korpusie i w razie potrzeby zapewniające dobre oświetlenie miejsca pracy.
Narzędzie jest zasilane przez akumulator litowo-jonowy 18 V. Można go doładowywać w każdej chwili. A dokładna instrukcja jak postępować z akumulatorami litowo jonowymi pod linkiem. I tak jak wszystkie akumulatory Litowo jonowe najlepiej przechowywać w pełni naładowane. Akumulatory posiadają system ECP, który zabezpieczenia je przed całkowitym rozładowaniem i nieodwracalnym ich uszkodzeniem.

Witam
Każdy postępowy elektryk czy hydraulik powinien posługiwać się w swoich pracach bruzdownice. Urządzenia te to zmodernizowane szlifierki kątowe, zaopatrzone w dwie tarcze, tulejki dystansowe i system usuwania pyłu i urobku. Wycina się nimi w tynku, betonie, cegle czy kamieniu bruzdy, w których ułada się instalację elektryczną lub rury.
Dawno minęły juz czasy wycinania bruzd przecinakiem lub młotkiem pneumatycznym, jednakże jeszcze można spotkać takich majstrów. W dzisiejszych czasach, żeby ukryć w ścianie kable, a przy tym w miarę czysta, oczywiście jeżeli podłączymy odkurzacz przemysłowy. Tak więc nieodłączną maszyną towarzyszącą każdej bruzdownicy jest nadający się do usuwania dużej ilości pyłu mineralnego odkurzacz. O odsysaniu napiszę w innym artykule.
Inną ważną sprawą jest bezpieczeństwo w ciągu pracy z bruzdownicą, chodzi mi tu przede wszystkim o odrzut, o tym również napiszę w oddzielnym artykule.
Wszystkie bruzdownice Boscha mają ciekawą konstrukcję modułów przysilnikowych. Myślę tutaj m.in. o stalowych płytach ślizgowych z kółkami, które ułatwiają precyzyjne kierowanie bruzdownicy wzdłuż linii cięcia. Tarcze diamentowe schowane są całkowicie w pokrywie ochronnej, a bruzdownice wyposażone są w regulację głębokości cięcia z podziałkami do precyzyjnego nastawiania głębokośći bruzdy. Osłony tarcz to nie tylko moduły podnoszące bezpieczeństwo pracy, ale także doskonały system odsysania kurzu powstającego podczas pracy. Do wszystkich maszyn można podłączyć za pomocą króćca odkurzacze przemysłowe, które w dużym stopniu są wstanie odessać pył i umożliwić czystą pracę, a i widoczność wzrasta:).
Firma Bosch oferuje trzy takie maszyny – bruzdownica GNF 20 CA, GNF 35 CA i GNF 65 A - https://domtechniczny24.pl/bruzdownice.html

Różnią się one głównie mocą zainstalowanych silników, średnicą obsługiwanych tarcz, czyli najistotniejszym parametrem głębokością rowka i kilkoma drobnymi elementami konstrukcyjnymi. Doskonale nadają się do układania tuneli kablowych oraz układania rur wodno-kanalizacyjnych, gazowych i centralnego ogrzewania.

Wspólną cechą silników bruzdownic Bosch jest wykorzystany we wszystkich system Constant Electronic. To moduł wyrównujący prędkość obrotową silnika pod zmiennym obciążeniem. Pozwala on uzyskać maksymalną wydajność bez względu na twardość ciętego podłoża. Modele GNF 35 CA i GNF 65 A posiadają układ ograniczenia prądu rozruchowego, czyli inaczej - łagodny rozruch.
Koniec części pierwszej. 

Część druga opis bruzdownic BOSCH